turystyka-facebook

Profil na Facebooku dla firmy turystycznej

Użytkownicy Facebooka i Instagrama uwielbiają turystykę! Z tego też powodu profil na Facebooku dla firmy turystycznej to bardzo dobry pomysł. Działania na Facebooku warto wzmocnić obecnością na Instagramie.

Naprawdę trudno dziś sobie wyobrazić firmę turystyczną, którą stać by było na ignorowanie ogromnego potencjału, jaki tkwi w Facebooku, Instagramie, czy też ogólniej – w mediach społecznościowych. Ludzie uwielbiają oglądać atrakcyjne zdjęcia z miejsc, które mogliby odwiedzić i warto ten trend wykorzystać, koncentrując się w szczególności na materiałach wizualnych: fotografiach i video.

Jak prowadzić konto na Facebooku?

Turystyka to szeroka kategoria – może obejmować m.in. pośredników oferujących wczasy stacjonarne i wycieczki objazdowe, portale turystyczne, wyszukiwarki ofert, blogi podróżników i przewodników czy też strony poszczególnych obiektów turystycznych.

W każdym przypadku dokładna taktyka działań na Facebooku powinna być nieco inna. W tym tekście chcę się jednak skupić nie na różnicach, a na podobieństwach. Bez względu na to, jaką konkretnie działalność prowadzisz, to jeśli ma ona związek z turystyką, prawdopodobnie powinieneś zwrócić szczególną uwagę na poniższe kwestie.

Bezpośredni styl komunikacji. Podróże zbliżają ludzi, a gdy rozmawiamy o turystyce, nie sprawdzi się język sztywny i oficjalny. Do odbiorców najlepiej zwracać się per „Ty”, w sposób kulturalny, ale przy tym ciepły i zachęcający do kontaktu. Dokładnie tak, jak zwracalibyśmy się do miłego sąsiada (lub sąsiadki) na leżaku obok, gdy wspólnie wypoczywamy na egzotycznej plaży.

Atrakcyjne zdjęcia. Nawet jeśli reprezentujesz muzeum wojskowe zlokalizowane w bunkrze, na Facebooku powinieneś skoncentrować się na zdjęciach. Zakładam, że chcesz przyciągnąć ludzi do konkretnych miejsc, chcesz aby je odwiedzili. Dziś bez materiałów graficznych tego nie osiągniesz. W dodatku zdjęcia powinny być dobrej jakości, odpowiednio rozjaśnione i nasycone. Jeśli Twoja strona ma jakikolwiek związek z turystyką, nie unikaj Photoshopa (lub innego programu do edycji zdjęć).

Video. Zdjęcia to coraz częściej za mało. Odbiorcy chcą, abyś pokazał im miejsca warte odwiedzenia i to w taki sposób, jakby już tam byli. Jeśli tylko możesz, publikuj materiały video, przy czym filmy nie muszą być aż tak perfekcyjne jak zdjęcia. Pamiętaj tylko, by załadować film bezpośrednio do Facebooka a nie linkować do YouTube (Facebook tego nie lubi i „tnie zasięgi” takich postów).

Slajdy ze zdjęć. Jeśli nie posiadasz zbyt wielu materiałów video, ale zależy Ci na bardziej dynamicznym i angażującym przekazie, Facebook umożliwia generowanie slajderów. Są to połączone ze sobą zdjęcia (maksymalnie 10), wyświetlane w formie filmu. Ustawić można m.in. czas wyświetlania poszczególnych slajdów oraz muzykę, jaka ma towarzyszyć pokazowi. Slajder może być dodatkowo promowany i warto skorzystać z tej możliwości, by wyświetlić pokaz zdjęć jak największej grupie odbiorców. Bardzo często slajdery uzyskują dużo reakcji (wyświetleń, polubień, komentarzy).

Porady turystyczne. Postaraj się podpowiedzieć swoim obserwatorom, co i gdzie mogą zobaczyć, czy też jak przygotować się do podróży lub wizyty w miejscu, które prezentujesz na Facebooku. Bądź pierwszym źródłem informacji dla tych, którzy chcą skorzystać z Twojej oferty. W tym celu śledź również komentarze oraz zapytania na Messengerze, aby na bieżąco odpowiadać na pytania osób odwiedzających profil.

Konkursy. Nie w każdej branży mają sens, ale w turystyce – tak. Pozwalają zaangażować publiczność, a w dodatku można to osiągnąć w prosty sposób, np. poprzez zachęcenie do podzielenia się zdjęciem z wakacji. Najlepsze zdjęcia powinny zostać nagrodzone, choćby drobnym gadżetem (ale uwaga – nie kuponem rabatowym!).

Pokazywanie materiałów zewnętrznych. Nie ograniczaj się wyłącznie do prezentowania materiałów własnych. Nie bój się linkować do stron z ciekawymi artykułami bądź filmami nawiązującymi do tematyki, którą poruszasz. W ten sposób nie tylko nie podważysz swojej eksperckiej wiedzy, ale jeszcze wzmocnisz swój wizerunek jako specjalisty od określonej tematyki. Pokażesz bowiem, że „ogarniasz cały internet” w tym obszarze turystyki, którym się zajmujesz.

Rożnorodność. Dbaj o to, aby kolejne wpisy różniły się od siebie. Od czasu do czasu dodaj galerię zdjęć, innym razem link z jednym zdjęciem, jeszcze kiedy indziej – link z galerią 5 zdjęć. Profil turystyczny nie może być nudny i sztampowy. Niech dzieje się na nim jak najwięcej!

Jak promować firmę turystyczną na Facebooku?

Niektórzy eksperci od Facebooka, którzy usiłują przekonywać, że korzystanie z opcji „Promuj post” świadczy o amatorskim podejściu do reklamy. To bzdura! Tak naprawdę nie liczy się to, z jakiego narzędzia korzystasz, ale jak to robisz. Umiejętne wykorzystanie opcji postów sponsorowanych w branży turystycznej pozwala osiągać fantastyczne efekty. Trzeba to jednak robić z głową, np. dostosowując  grupę docelową do konkretnego wpisu.

Dokładnie tak! Jeśli sprzedajesz wyjazdy wakacyjne, to wpis o urlopie na Mauritiusie powinien mieć inną grupę docelową niż post na temat weekendu w aquaparku gdzieś w Polsce. W tym pierwszym przypadku możemy skoncentrować się na odbiorcach, którzy często podróżują za granicę i interesują się tematyką podróżniczą. W drugim – postawmy na rodziny z dziećmi, w pierwszej kolejności w promieniu 100-200 km od promowanego miejsca. Na profilu związanym z turystyką czasem zalecamy stosowanie nawet kilkunastu (lub więcej) grup odbiorców!

Wpisy sponsorowane powinny kierować do poszczególnych ofert lub tekstów związanych z turystyką. Warto jednak pomyśleć także o reklamie, która będzie ściągała ruch bezpośrednio do profilu. Tutaj polecam już reklamę przygotowaną w Menedżerze Reklam i ustawienie jej do ciągłego wyświetlania z określonym budżetem dziennym. Dzięki temu liczba osób obserwujących profil będzie się stale powiększać. Tworząc taką kreację reklamową, najlepiej zrobisz wykorzystując atrakcyjne zdjęcia miejsc, o których piszesz na swoim profilu. Zdjęcia te powinny być mocną zachętą do pozostania w kontakcie z Twoją marką.

Ważne – reklamy na Facebooku mogą być wyświetlane także na Instagramie i w przypadku branży turystycznej, gorąco zachęcam do korzystania z tej świetnej możliwości. Jeśli masz dobre zdjęcia, nie ograniczaj się do Facebooka.

Firma turystyczna na Instagramie

Na koniec kilka słów o wykorzystaniu w turystyce Instagrama. Krótko, ponieważ zasady są tutaj analogiczne jak w innych branżach.

turystyka-socialmedia

Podstawa to atrakcyjne zdjęcia. Do tego niezwykle istotne jest odpowiednie tagowanie. W podpisie możesz użyć maks. 30 hashtagów, ale niech będą one odpowiednie. W pierwszej kolejności opisz miejsce, które jest na zdjęciu (np. #rzym #roma #włochy #italy), w drugiej kolejności użyj haseł popularnych w danej lokalizacji (np. #visititaly). Na koniec, dodaj kilka tagów, które są wyszukiwane przez osoby lubiące podróże (np. #ig_travel #discovery). Unikaj tagów zbanowanych (np. #instafollow). Poznasz je po tym, że gdy wyszukasz takie hasło na Instagramie, wyświetli Ci się mało zdjęć oraz informacja, że hasło zostało zablokowane ze względu na zgłaszane nadużycia.

Tagowanie to jednak nie wszystko. Odwiedzaj także profile swoich followersów, a także zaglądaj na inne konta związane z tymi samymi i podobnymi tagami. Lajkuj, komentuj, a od czasu do czasu wrzuć jakieś insta-stories (relację, która zniknie po 24 godzinach). Jeśli nie masz innego contentu, niech będzie to przynajmniej ładne zdjęcie.

A dodatkowo: nie zapomnij o linku do strony firmy w opisie profilu, odpowiadaj na wiadomości wysyłane przez followersów za pomocą Insta Direct, reaguj na komentarze. Wszystko to nie jest trudne, ale fakt – wymaga czasu i sporego zaangażowania.

Jeśli chcesz mieć profesjonalne konto na Facebooku lub Instagramie, ale nie masz czasu zająć się jego prowadzeniem, skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy.

Przykład profilu z branży turystycznej, który znajduje się pod naszą opieką:

firmy-slubne-na-facebooku

Jak prowadzić Facebook i Instagram w branży ślubnej?

Facebook i Instagram w branży ślubnej sprawdza się wyśmienicie. Jeśli więc szukasz sposobów na skuteczną promocję sukien ślubnych, butów do ślubu, dekoracji sal weselnych, organizacji ślubów i wesel, usług fotografii ślubnej lub jakichkolwiek innych ofert skierowanych do panien i panów młodych, zdecydowania warto skorzystać z możliwości jakie dają media społecznościowe.

Branża pełna emocji

Firmy działające w branży ślubno-weselnej mogą liczyć na dużo większe zainteresowanie potencjalnych klientów (a szczególnie klientek), niż marki w innych obszarach biznesu. Słowem kluczowym, stanowiącym odpowiedź na pytanie „dlaczego?”, są tutaj: emocje.

Ślub uchodzi za jedno z najważniejszych i najbardziej emocjonujących wydarzeń w życiu człowieka. Większość młodych par bardzo długo i starannie przygotowuje się do ślubu i wesela. A co za tym idzie – dokładnie analizują oferty i szczegółowo rozważają możliwe opcje, poświęcając mnóstwo czasu na zapoznanie się ze skierowanymi do nich produktami i usługami.

Niezwykle istotny jest również fakt, że Polacy są w stanie przeznaczyć na ślub i wesele naprawdę duże pieniądze. O ile w innych branżach produkty i usługi klasy premium stanowią margines sprzedaży, o tyle osoby planujące swój ślub i wesele często decydują się na najdroższe warianty produktów i usług, stawiając przede wszystkim na wysoką jakość. Cena ma w tym przypadku drugorzędne znaczenie.

Mało tego, bo jeśli młodzi znajdą coś ciekawego dla siebie, chętnie podzielą się informacjami na ten temat z innymi narzeczonymi – w szczególności dotyczy to panien młodych, które dyskutują o sukniach, makijażu ślubnym czy fryzurach na forach internetowych, czy właśnie, na Facebooku i Instagramie.

Z tego też powodu w przypadku tej grupy klientów możemy liczyć na bardzo dużą aktywność w mediach społecznościowych (np. lubienie postów powiązanych  tematyką ślubną) oraz na zaangażowanie (komentarze, wysyłanie pytań, wystawianie opinii, dyskusje na profilu firmy pomiędzy samymi klientkami).

W branży ślubnej klient przychodzi raz

Jak w każdej branży, również w tej znajdziemy specyficzne trudności związane z promocją – w przypadku ślubów i wesel problem może stanowić jednorazowość klientów. Zdecydowana większość narzeczonych skorzysta z oferty tylko raz. Zazwyczaj nie mamy szans na sprzedaż abonamentową lub wielokrotną.

Chcąc przezwyciężyć ten podstawowy kłopot, możemy pomyśleć np. o sprzedaży parasolowej – tzn. poza produktem podstawowym, zaoferować klientom i klientkom również inne produkty przydatne podczas ślubu i wesela. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie poszerzyć oferty, możemy spróbować współpracy z odpowiednią firmą. Np. wynajmując salę weselną, możemy zaproponować cały pakiet usług, włącznie z dekoracją sali, wodzirejem, zespołem muzycznym czy fotografem ślubnym.

Szansy na większą sprzedaż warto upatrywać także w poleceniach. Młodzi, jeśli są zadowoleni, np. z fotografa ślubnego, prawdopodobnie polecą go również innym parom. Podobnie z salą weselną, butami, kwiatami, kosmetyczką… Dzięki temu zdarza się, że jedna zadowolona para ściąga za sobą całą lawinę kolejnych klientów.

Firma ślubna na Facebooku

Stawiając pierwsze kroki na Facebooku, firma z branży ślubnej powinna przede wszystkim podkreślać, że jej oferta jest skierowana właśnie do młodych par. Jeśli oferta jest szersza (np. sale ślubne i konferencyjne, fryzury ślubne i „codzienne”), warto rozważyć utworzenie oddzielnego profilu specjalnie dla panien i/lub panów młodych. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że okolicznościowy charakter produktów bądź usług zostanie odpowiednio wyeksponowany i nie zniknie pomiędzy wpisami o bardziej ogólnym charakterze.

Jeśli firma świadczy usługi fotograficzne dla młodych par, to o ile ma już portfolio, wykorzystanie Facebooka będzie stosunkowo proste. Wystarczy każdego dnia publikować inne zdjęcie, dbając przy tym o różnorodność ujęć i sesji, chyba że zależy nam na promowaniu konkretnego stylu sesji (np. boho lub glamour). Pomiędzy wpisami, które mogą mieć także postać całych galerii zdjęć, pokazów slajdów lub video-sliderów, warto przedstawić samych fotografów, a nawet pokazać ich pracę „od zaplecza”. Od czasu do czasu można pomyśleć o specjalnej promocji, która skłoni do złożenia zamówienia niezdecydowanych klientów.

branza-weselna-facebook

Oczywiście nie każda firma będzie miała równą łatwość z prezentowaniem atrakcyjnych zdjęć, choć trzeba brać pod uwagę, że w przypadku oferty ślubno-weselnej właśnie zdjęcia mogą okazać się szczególnie skutecznym „handlowcem”. Bez względu na to, co oferujemy, warto to odpowiednio zwizualizować i to tak, by bezwzględnie kojarzyło się właśnie ze ślubem lub weselem.

Jak już wspomniałem, potencjalni klienci zainteresowani ofertami z kategorii ślubnej to osoby wyjątkowo aktywne, zaangażowane i emocjonalnie nastawione do każdej decyzji zakupowej. A to sprawia, że i na to powinniśmy być odpowiednio przygotowani.

Przede wszystkim z góry załóżmy, że prędzej czy później zaczniemy otrzymywać mnóstwo zapytań, a wiele (jeśli nie większość) z nich będzie kierowana nie e-mailowo bądź telefonicznie, ale przez Messenger (facebookowy komunikator). Jeśli nie chcemy zniechęcić klientów, odpowiadajmy na nie wyczerpująco i na bieżąco, poświęcając każdej klientce lub klientowi tyle uwagi, ile potrzebuje.

Nie możemy też przeoczyć pytań, jakie niektóre osoby będą zadawały w komentarzach pod wpisami – ich również nie należy pozostawiać bez odpowiedzi.

Bardzo ważną rolę mogą także pełnić recenzje produktów bądź usług na Facebooku – za pozytywne dziękujmy, a negatywne starajmy się grzecznie wyjaśnić, wykazując przy tym maksimum dobrej woli i zrozumienia. Pamiętajmy, że nasze publiczne odpowiedzi na uwagi klientów mogą mieć ogromny wpływ na decyzje zakupowe kolejnych.

Jaki z tego wniosek? Jeśli chcemy promować firmę z branży ślubno-weselnej na Facebooku powinniśmy skupić się na dwóch aspektach. Pierwszy to atrakcyjny content zdjęciowy. Drugi – jak najdoskonalsza obsługa zapytań oraz doradzanie klientom bezpośrednio przez narzędzia dostępne w portalu społecznościowym.

Dodatkowo – starajmy się wykorzystać emocjonalne zaangażowanie klientów: zadawajmy pytania, prowokujmy do dyskusji, a nawet zachęcajmy, by i oni przesyłali wykonane przez siebie zdjęcia. Większemu zaangażowaniu będą także służyły konkursy z nagrodami.

Branża weselna na Instagramie

Branża ślubno-weselna to jedna z zaledwie kilku, dla których obecność na Instagramie powinna być absolutnym „must have”. To właśnie na Instagramie przyszłe panny młode poszukują inspiracji do tego, by jak najwspanialej zaaranżować swój ślub i wesele. To tam poszukują biżuterii, sukni ślubnej, butów, fryzur, dodatków, czy też pomysłów na sesję fotograficzną.

Aby skutecznie promować profil na Instagramie, w podpisach zdjęć używajmy hasztagów związanych ze ślubem i weselem. Używajmy zarówno słów polskich, jak i angielskich, ponieważ większość użytkowników (także z Polski) w tym akurat portalu wyszukuje zdjęć z całego świata.

sensatiano1

Kolejna sprawa to aktywne pozyskiwanie fanów. Jak odnaleźć osoby, które planują ślub lub wesele? Nic prostszego! Wystarczy odnaleźć osoby, które w ostatnim czasie dodały zdjęcie z hasztagiem „zaręczyny”. Jeśli w imieniu marki polubimy wpis zaręczynowy, a tym bardziej skomentujemy go (np. wysyłając gratulacje), mamy duże szanse, że dana osoba odwiedzi profil naszej firmy.

Na Instagramie najważniejsze są zdjęcia, ale nie zapominajmy o takich podstawach jak wskazanie danych kontaktowych czy też adresu sklepu. Warto wiedzieć, że również na Instagramie użytkownicy mogą wysyłać wiadomości i zadawać pytania w komentarzach. Jeśli oferta ich zainteresuje, na pewno skorzystają z tej opcji, więc w tym przypadku również należy dbać o udzielanie odpowiedzi.

Reklama ślubna na Facebooku i Instagramie

Facebook umożliwia kierowanie reklam jednocześnie na Facebook i Instagram. Jeśli działasz w branży ślubno-weselnej, skorzystaj z tej opcji. Jeśli odpowiednio ustawisz grupę odbiorców, nie ma ryzyka, że reklama będzie się wyświetlała np. klientom z zagranicy, co dla większości firm działających w Polsce nie miałoby wartości.

Podstawa targetowania to ustawienie płci, wieku i lokalizacji odbiorców. Jeśli firma działa na terenie całego kraju, ustawiamy oczywiście Polskę, ale jeśli chcemy skoncentrować się na mieszkańcach konkretnego regionu lub miasta, Facebook umożliwia bardzo dokładne ustawienie obszaru, na jakim reklama będzie wyświetlała.

Jeśli reklamę kierujemy do narzeczonych, to właściwą grupą docelową będą zazwyczaj osoby w wieku 20-40 lat, których status związku na Facebooku został określony jako „zaręczony/a”. W wielu sytuacjach już takie ustawienia będą wystarczające, aby reklama dotarła do właściwych odbiorców. Jeśli chcemy, możemy doprecyzować także zainteresowania, ustawiając reklamę tak, aby docierała do osób interesujących się tematyką ślubno-weselną.

Jeśli chcemy skorzystać z zalet remarketingu, proponuję ustawić oddzielną reklamę z pikselem Facebooka. Wówczas reklama będzie się wyświetlała tym osobom, które nie dawniej niż 180 dni temu (można ustawić także krótszy okres) odwiedziły naszą stronę internetową. W ten sposób mamy szansę skłonić je do powrotu i do gruntownego przemyślenia naszej oferty.

Poza reklamą, która będzie stale przyciągała odbiorców czy to na nasz profil na Facebooku, czy bezpośrednio na stronę internetową, zachęcam także do korzystania z postów sponsorowanych, które pozwalają trafić z ciekawym zdjęciem lub wpisem do znacznie większej grupy niż tylko do osób, które już polubiły profil marki. Gdy post jest interesujący dla odbiorców, czasem wystarczy „dotować” go nawet symboliczną kwotą (10-50 zł), by otrzymać rewelacyjne rezultaty w postaci dużego zasięgu, liczby reakcji, komentarzy i udostępnień, a to z kolei często przekłada się również na sprzedaż.

Pamiętajmy jednak, że Facebook jest tak skonstruowany, że nawet w przypadku płatnej promocji najlepsze efekty osiągają te wpisy, które są ciekawe dla odbiorców. Im atrakcyjniejszy wpis, tym jego zasięg jest większy.

Na szczęście w branży ślubno-weselnej stworzenie contentu, który wzbudzi gorące emocje u przygotowujących swój ślub narzeczonych nie jest szczególnie trudne. Zadanie to wydaje się stosunkowo proste – przynajmniej na tle innych, znacznie mniej emocjonujących branż.

Przykład firmy z branży ślubnej, którą wspieramy w zakresie mediów społecznościowych:

 


PS. Jeśli nie chcesz lub nie masz czasu samodzielnie prowadzić kont swojej marki na Facebooku i Instagramie  – możesz zlecić to zadanie Agencji Empemedia. Jeśli wolisz zająć się tym sam lub przekazać to zadanie pracownikom – chętnie przeszkolimy Ciebie lub wskazane przez Ciebie osoby w czasie 1-dniowych lub 2-dniowych warsztatów w Twojej firmie. Zapraszam do kontaktu.

 

instagram-dla-firm

Instagram w biznesie – od czego zacząć?

Większość przedsiębiorców i menedżerów ma już świadomość, że warto prowadzić profil firmy na Facebooku. Ale Instagram? Po co? I z której strony go ugryźć, by przyniosło to firmie korzyści? W tym krótkim poradniku postaram się nieco przybliżyć temat.

Instagram należy obecnie do Facebooka. Największy portal społecznościowy nieźle się wykosztował, aby przejąć prawa do popularnego serwisu ze zdjęciami, ale zdecydowanie nie należy tego rozpatrywać w kategoriach dobrego gestu. Facebook miał w tym interes i to bardzo poważny.

Instagram swą ogromną popularność notuje przede wszystkim na urządzeniach mobilnych, a trzeba zauważyć, że dziś „oglądalność” internetu na komórkach zaczyna nawet przewyższać korzystanie z komputerów stacjonarnych i laptopów. Trend ten jest wyraźny i jeszcze długo będzie przybierał na sile.

Druga sprawa – zdjęcia i video. Spece od Facebooka przewidują, że już wkrótce treści graficzne całkowicie zdominują internet, a przynajmniej media społecznościowe. Czytanie wymaga dłuższego zaangażowania – oglądanie jest bardziej spontaniczne i wywołuje większe emocje. Dlatego internauci coraz mniej czytają, a coraz więcej oglądają. To drugi trend.

Facebook zrozumiał, że jeśli chce się rozwijać, musi te trendy uwzględnić. Albo uda mu się wykorzystać modę na treści w formie zdjęć i video, albo zacznie powoli wypadać z rynku.

Gdy jednak głębiej się nad tym zastanowić, jest to wskazówka dla wszystkich, którzy chcą zarabiać w internecie. Przyszłość jest w tzw. contencie graficznym. Kto tego nie zauważy na czas, prędzej czy później wypadnie z gry.

Instagram – raj dla marki

Instagram jest portalem społecznościowym w zupełnie innym znaczeniu niż Facebook. Instagram powstał z myślą o tym, by utrwalać bieżące chwile. Zgodnie z pierwotną ideą: jesteś na imprezie, robisz sobie „selfie” ze znajomymi  i natychmiast wrzucasz fotkę na Instagram, by wszyscy zobaczyli co, gdzie i z kim robisz. Albo: widzisz coś niesamowitego i natychmiast dzielisz się tym ze światem.

Rzeczywistość przerosła jednak oczekiwania autorów aplikacji. Obecnie na Instagramie znajdziemy zarówno mnóstwo zdjęć „selfie”, wykonanych tak przez „zwykłych ludzi”, jak i przez tzw. modelki-fitness (i nie są to bynajmniej wyłącznie zdjęcia twarzy). Znajdziemy też jednak mnóstwo fotografii podróżniczych, artystycznych, zdjęć architektury, czy nawet obrazów. Instagram to również cała kopalnia produktów – pięknych samochodów, modnych ubrań, drogich zegarków, czy też żywności dietetycznej (i wszelkiej innej).

To, co wyraźnie odróżnia Intagram od innych mediów, to estetyka. Co do zasady na Instagram trafiają rzeczy ładne – nie ma tam miejsca na obrazy wzbudzające obrzydzenie, pokazujące przemoc czy choroby. To w większym stopniu wyidealizowany świat, w którym lajki zbiera wszystko to, co atrakcyjne, drogie, wręcz przeestetyzowane. A takie środowisko stanowi idealne miejsce do prezentowania produktów i do wzmacniania pragnienia ich posiadania.

Ostatecznie więc Instagram stanowi wymarzone otoczenie dla działań wizerunkowych, marketingowych, reklamowych dla bardzo wielu produktów czy nawet usług. Czy nie chciałbyś, aby Twój produkt pojawił się pomiędzy zdjęciem Bentleya i luksusowego hotelu? Albo pomiędzy zdjęciem Rihanny i modelek w strojach z Victoria’s Secrets? Nie oszukujmy się – niezależnie od Twoich osobistych zapatrywań, większości marek takie towarzystwo ujmy nie przyniesie.

Co musisz mieć, by zaistnieć na Instagramie?

Aby dobrze wykorzystać możliwości, jakie daje Instagram, warto się odpowiednio przygotować. Jak? Przede wszystkim z wyprzedzeniem przygotowując zdjęcia. Ale skąd je wziąć?

Koncepcje mogą być tutaj różne. Np. my na jednym z prowadzonych przez nas kont wykorzystujemy w dużej mierze fotografie produktów nadsyłane przez klientki zadowolone z zakupu. Skąd je bierzemy? Klientki same je przesyłają, choć nasze zachęty także im w tym pomagają. A wykorzystywanie materiałów od społeczności pogłębia więzi pomiędzy klientkami a marką.

Na profilu Empemedia.pl znajdziecie natomiast zdjęcia architektury. Teoretycznie nie ma to związku z naszą działalnością. W praktyce – pokazujemy spójny styl i odwołujemy się do bliskich nam wartości, takich jak projektowanie (komunikacji), zwracanie uwagi na detale (podczas współpracy z Klientami), czy nawet na związki z Warszawą (poprzez zdjęcia z tej lokalizacji). A więc można – szczególnie w przypadku usług, odejść od dosłowności na rzecz symboliki, analogii, porównań.

Zdecydowanie najbardziej oczywistym, a zarazem bardzo dobrym pomysłem może być przygotowanie profesjonalnej sesji fotograficznej od razu z myślą o zdjęciach na Instagram. Taką sesję produktową można przeprowadzić raz na kilka miesięcy, od razu zapewniając sobie content na długi czas. Ważne tylko, aby pogodzić spójny styl poszczególnych fotografii z pewnego rodzaju różnorodnością, tak aby profil był z jednej strony charakterystyczny dla marki, a z drugiej, by nie wiało nudą.

Odradzałbym natomiast to, co robi wiele agencji marketingowych i social media prezentując swoją działalność. Pokazywanie zespołu pracowników (obojętne czy występujących na konferencjach czy jedzących pizzę) może być fajne jako urozmaicenie i sposób na przybliżenie odbiorcom ludzi stojącym za daną marką – tak, to ociepla wizerunek. Ale bazowanie wyłącznie na fotografiach tego typu raczej nie przyniesie firmie korzyści w dłuższym okresie czasu. Podobnie publikowanie inspirujących cytatów, a więc jednak – tekstów. Instagram pragnie obrazów, nie liter i warto o tym pamiętać.

Ważne, aby przemyśleć, jak ma wyglądać profil marki, a następnie trzymać się raz ustalonej strategii. Nie bezwzględnie, bo jednak warto dopuścić pewną spontaniczność, ale – powiedzmy – w 80% sytuacji.

Dobre zdjęcia to nie wszystko

Instagram zdjęciami stoi, ale wrzucanie ładnych zdjęć to za mało, by budować popularność marki. Warto pamiętać także o regularnych działaniach, które będą zwiększały popularność profilu.

Obserwuj i komentuj profile innych  – zamiast czekać, aż ktoś polubi wrzucone przez Twoją markę zdjęcie, sam wyjdź do innych użytkowników Instagrama i polub ich zdjęcia. Zasada wzajemności sprawi, że im więcej lajków dasz innym, tym więcej sam ich otrzymasz.

Utwórz hasztag związany z Twoją marką – używaj charakterystycznego słowa ze znakiem #, a więc tzw. hasztaga, by oznaczać zdjęcia swojej marki. Zachęcaj do jego stosowania także klientów i partnerów biznesowych. Dzięki temu łatwo odnajdziesz informacje nawiązujące w jakikolwiek sposób do Twojej marki.

Organizuj konkursy – konkurs na Instagramie najczęściej polega na zachęcaniu użytkowników aplikacji do publikacji zdjęć związanych z marką. Zdjęcia powinny być oznaczane konkursowym hasztagiem. Przygotuj regulamin, w którym zastrzeżesz sobie prawo do udostępniania takich zdjęć. Dla autorów najlepszych fotografii przygotuj nagrody.

Korzystaj z wielu hasztagów. Pod każdym zdjęciem możesz dodać do 30 hasztagów, czyli w tym przypadku – słów kluczowych. Wykorzystuj je, ponieważ zdecydowana większość użytkowników Instagrama przeszukuje serwis właśnie poprzez klikanie w hasztagi.  Śledź popularne hasła i stosuj je, by przyciągać jak najwięcej użytkowników.

Stwórz opis firmy z linkiem na stronie profilu. Wypełniając metryczkę dot. marki, postaraj się jednym zdaniem uchwycić samo sedno swojej oferty. Nie zapomnij o umieszczeniu linku – do strony głównej, do listy aktualnych promocji lub do formularza zapisu na newsletter.

Integruj reklamę na Facebooku i Instagramie. Obecnie uruchamiając reklamę na Facebooku, od razu możesz ustawić jej wyświetlanie również na Instagramie. W niektórych sytuacjach warto skorzystać z tej opcji.

Jeśli masz pytania związane z prowadzeniem Instagrama lub chcesz, abyśmy poprowadzili konto Twojej firmy lub marki na Instagramie, zapraszam do Kontaktu.

 

Marcin Pietraszek
CEO Empemedia

facebok czy adwords

AdWords czy Facebook?

Jako medium reklamowe Google AdWords wciąż jeszcze pozostaje popularniejszym narzędziem niż Facebook. Jednak obecnie obydwie metody dotarcia do potencjalnych klientów zapewniają porównywalne możliwości. Google AdWords dociera do 95,4%* internautów w Polsce. Facebook ma na razie nieco gorszy zasięg – 81%. Ale obydwoma kanałami dotrzeć możemy do większości aktywnych konsumentów w Polsce.  Co więc wybrać? Google AdWords czy Facebook?

Kiedy wybrać Google AdWords?

Na początek małe zastrzeżenie. Google AdWords i Facebook Ads to narzędzia o odmiennym charakterze, dlatego trudno je porównywać 1:1. W praktyce jednak klienci często zastanawiają się nad tym, do której sieci skierować swój budżet reklamowy, a więc chcąc nie chcąc, obydwa narzędzia konkurują ze sobą.

Google AdWords może być doskonałym narzędziem  przede wszystkim do reklamowania tych produktów i usług, które są przez klientów poszukiwane.

Jeśli klient potrzebuje konkretnego urządzenia, książki, czy też usługi, najprawdopodobniej właśnie w Google rozpocznie swoje poszukiwania. Jeśli więc masz do zaoferowania np. „kursy języka angielskiego we Wrocławiu” albo „tanie lustrzanki” – właśnie Google AdWords może stanowić najlepszy kanał promocji.

Gorzej, jeśli to, co oferujesz jest nietypowe, nowe, niestandardowe. Jeśli oferujesz kurs tańca w stylu tanecznym, który jeszcze nie jest znany w Polsce, internauci nie będą poszukiwali go w Google. Albo jeśli chcesz prowadzić zajęcia z robotyki dla dzieci w miejscowości, w której nikt takich zajęć dotychczas nie prowadził, korzyści z reklamy AdWords (przynajmniej w samej wyszukiwarce) również mogą być niewielkie. Jeśli wydajesz debiutancką książkę autora, który nie jest celebrytą, a więc nie ma jeszcze swojej publiczności – tu także „wujek Google” nie pomoże.

Pewnym ratunkiem może być rozszerzenie reklamy w Google o banery reklamowe, które będą się wyświetlały w witrynach należących do sieci Google AdSense. W pewnych sytuacjach możesz też uwzględnić reklamę na YouTube, jednak i tutaj dopasowanie reklamy do grupy odbiorców nie będzie zazwyczaj tak precyzyjne jak na Facebooku.

Kiedy wybrać Facebook Ads?

Dokładnie w tych samych sytuacjach, w których Google sprawdza się słabo, warto zwrócić się w stronę Facebooka. Facebook umożliwia bowiem gromadzenie publiczności, a nawet budowanie społeczności wokół ciekawych idei, usług, czy też nowych produktów.

Reklama na Facebooku ułatwia dotarcie do klientów z innowacyjnymi, mało popularnymi produktami i usługami. Grupa docelowa jest dobierana m.in. na podstawie tego, na jakie wpisy na Facebooku reagowała dotychczas. 

Jeśli chcesz prowadzić zajęcia z unikalnego stylu tanecznego – pisz na Facebooku o tańcu w ogóle, przyciągaj osoby zainteresowane zajęciami tanecznymi, a pomiędzy bardziej ogólnymi wpisami przedstaw taniec, którego chcesz uczyć. Masz na to czas. Możesz pokazywać zdjęcia, filmy, cytaty dotyczące nowego stylu, systematycznie pogłębiając zainteresowanie tematem wśród potencjalnych klientów.

Jeśli chcesz prowadzić zajęcia edukacyjne z robotyki, kto będzie Twoim potencjalnym klientem? Prawdopodobnie rodzice dzieci w określonym wieku, załóżmy od 5 do 13 lat, mieszkający w określonej miejscowości. I do takiej właśnie grupy (rodzice dzieci o określonym wieku w mieście X i okolicy) możesz ustawić reklamę na Facebooku.

A co z książką?. Wydałeś powieść, której akcja rozgrywa się w średniowieczu. Do kogo powinieneś skierować reklamę? Może do klientów księgarń? A może do osób, które piszą o książkach? Facebook umożliwia dużo więcej – możesz skierować reklamę do osób, które jednocześnie interesują się konkretnym okresem historycznym oraz lubią literaturę. To da Ci dużo większą szansę na trafienie z informacją do najbardziej zainteresowanych osób.

Tak ustaloną grupę odbiorców możesz jeszcze zawęzić, np. zaznaczając, że reklama nie powinna się wyświetlać osobom, które pomimo, że spełniają powyższe warunki, dodatkowo interesują się tematyką fantasy. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że ta „podgrupa”, choć lubi książki i interesuje się średniowieczem, bardziej ceni sobie książki nieco innego typu. Czasem wykluczając jakąś grupę, możesz uniknąć poważnych błędów.

Jednak możliwości ustawienie grupy odbiorców reklamy jest na Facebooku znacznie więcej. Reklamę możesz skierować np. do osób, które już polubiły Twój profil, a także do ich znajomych. Możesz też ustawić reklamę typu lookalike, czyli przeznaczoną dla osób podobnych do tych, które już polubiły Twój profil. Wówczas roboty Facebooka same ustalą, jakie cechy łączą Twoich obecnych fanów, po czym będą wyszukiwać w sieci osoby o podobnych cechach, prezentując im reklamę.

Co lepsze – Google AdWords czy Facebook Ads?

Oczywiście odpowiedź na tak postawione pytanie nie istnieje. W niektórych sytuacjach lepiej sprawdzi się Facebook, w innych Google. A najlepsze efekty przynosi zazwyczaj umiejętne łączenie obydwu przekazów reklamowych, pozwalających potencjalnemu klientowi na wielokrotne zetknięcie się z Twoją marką.

Jeśli jednak musisz wybierać na zasadzie „albo-albo”, weź pod uwagę wskazówki wymienione powyżej lub skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dokonać dobrego wyboru w konkretnej sytuacji, specyficznej dla Twojej firmy. 

 

Wyniki badań Gemius/PBI za wrzesień 2017

reputacja_restauracji

Jak zarządzać reputacją restauracji lub hotelu?

Dziś dbałość o reputację restauracji czy hotelu oznacza zupełnie co innego niż jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Niestety, nie wszyscy, którzy zarządzają tego typu obiektami dostrzegli, że obecnie gości powinni obsługiwać już nie tylko w lokalu, ale także w internecie. I nie mam na myśli sprzedaży dań obiadowych z dowozem do domu. Po prostu, klient, który odwiedza hotel lub restaurację osobiście, nie tam zgłasza swoje uwagi i nie tam pozostawi opinię.

(więcej…)

informacje-prasowe-pr

Jak działają informacje prasowe? 5 mitów na temat PR!

Czy dziś jeszcze informacje prasowe mają sens? Jak najbardziej! Informacje prasowe stanowią jeden z najważniejszych elementów komunikacji z rynkiem i potencjalnymi odbiorcami, szczególnie w internecie. To szansa, aby dotrzeć z informacjami na temat działalności marki do dziennikarzy, redaktorów i w końcu także do ich odbiorców. Skutecznie i bez ponoszenia dużych kosztów.

(więcej…)

facebook dla firm profil

10 błędów, jakie popełniają firmy na Facebooku. Cz. II – dla zaawansowanych

Zaawansowani użytkownicy Facebooka także popełniają błędy, a wynikają one często z ich przekonania, że poznali już wszystko, co można było poznać. Warto mieć na uwadze, że Facebook zmienia się bardzo dynamicznie i przeważnie słabo informuje o nowościach. Użytkownik sam musi trzymać rękę na pulsie, jeśli chce być na bieżąco. (więcej…)

student-849822_1280

Wynająć agencję czy specjalistę od PR-u?

Czy lepiej zatrudnić specjalistę od PR-u, czy podpisać umowę z agencją public relations? Nasza odpowiedź nikogo z pewnością nie zaskoczy. Jesteśmy przekonani, że współpraca z agencją PR może być zarówno tańsza, jak i skuteczniejsza, choć – powiedzmy to sobie szczerze – ma też jedną zasadniczą wadę… (więcej…)

biznes

Usługi dla biznesu a Facebook

Czy prowadząc firmę, która świadczy usługi skierowane do biznesu (B2B), warto inwestować w obecność na Facebooku? Wielu menedżerów i przedsiębiorców uważa, że byłoby to niepoważne i przede wszystkim bezcelowe. W tym czasie inni zacierają ręce i wykorzystują nieobecność konkurentów. (więcej…)

pokemon go w biznesie

Jak wykorzystać Pokemon Go w biznesie (wpis gościnny)

Pokemony znowu, tak jak na początku lat 2000, opanowały świat. Dorośli ludzie biegający po parkach i szukający wirtualnych stworów, karambole na autostradzie spowodowane pojawieniem się rzadkiego okazu, ludzie pukający do obcych mieszkań i wchodzący do obcych ogródków tylko dlatego, że zaprowadziła ich tam gra…

(więcej…)